Zachełmie, Karkonosze i okolice

Patrząc na mapę Dolnego Śląska, wiele osób widzi przede wszystkim Wrocław. Nawet jeżeli nie można odmówić stolicy regionu ogromnego piękna i magicznego wręcz uroku, to trzeba pamiętać, że dla bardziej odważnych turystów Dolny Śląsk oferuje także odmienne atrakcje. Dlatego warto wybrać się nieco dalej na południe i odkryć miejsca, które spowija tajemnica i otula historia. Takich miast i miasteczek najwięcej można znaleźć w rejonie Karkonoszy.

Trudno wymienić wszystkie urokliwe miasteczka, jakie można spotkać na Dolnym Śląsku. Pominięcie zaś któregokolwiek byłoby ujmą. Bowiem każde z nich opowiada inną historię i może być źródłem pięknych wspomnień. Warto jednak wskazać na jedno z takich miejsc, czyli Zachełmie. To miejscowość położona w południowej części regionu i znajduje się niedaleko granicy z Republiką Czeską. Dodatkowo Zachełmie jest wręcz otoczone przez przepiękna przyrodę. Położone w gminie Podgórzyn Zachełmie to wieść. Miejscowość nie posiada praw miejskich, co w żaden sposób nie przeszkadza jej w rozwoju i przyciąganiu do siebie turystów. Osada ulokowana jest na wysokości ponad 500 metrów nad poziomem morza. Jednak to, co najistotniejsze w Zachełmiu to jego historia.

Osada ma swoje korzenie w XVII-wiecznych wydarzeniach, które nazywamy dzisiaj Wojną Trzydziestoletnią. Uciekający z Czech religijni banici poszukiwali miejsca, gdzie będą mogli spokojnie przeczekać wojnę w Czechach. Na początku swego osadnictwa naturalnym było, że zajmowali się przede wszystkim wyrębem lasu. Wraz jednak z odsłanianiem kolejnych połaci ziemi zaczęły pojawiać się możliwości wykonywania innych, rolniczych zawodów. Zaczęły się zatem pojawiać pasieki, owce, a także sady. To właśnie sady wiśniowe stały się znakiem rozpoznawczym dla całej okolicy.

Pierwsi turyści pojawili się w Zachełmiu w ostatnich latach XIX stulecia. Jednak prawdziwy okres rozwoju turystyki na tym obszarze zaczął się wraz z połączeniem drogowym osady z resztą regionu. Ten ważny moment miał miejsce w roku 1923. Jedną z ciekawostek dotyczących Zachełmia jest fakt, że to właśnie tutaj ostatnie lata swojego życia spędził Ludomir Różycki. Podobnie jak w całym regionie, tak i w Zachełmiu można skorzystać z szerokich możliwości, jakie daje lokalna baza noclegowa [pod hasłem „Karkonosze wolne miejsca”]. Można tu bowiem znaleźć zarówno miejsce w nowoczesnym hotelu, jak i prywatnej kwaterze. Wystarczy zatem zaglądnąć w przeglądarkę, by zyskać dostęp do szerokiej bazy informacji o miejscach noclegowych w regionie.

4 myśli nt. „Zachełmie, Karkonosze i okolice”

  1. Nie wiem jak to jest, ale w tych malutkich miejscowościach jest taki niesamowity klimat, coś jakby czas płynął inaczej, wolniej

  2. A Zachełmie jest najlepszym przykładem takiego magicznego prawie miejsca, polecam każdemu je odwiedzić

  3. A ja jakoś do tej pory omijałam Zachełmie albo mi się nie składało, żeby tam pojechać, ale chyba się tam wybiorę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>