W Zieleńcu wypoczną nie tylko wielbiciele sportów

Na narty, na rower, na wędrówkę – Zieleniec, położony na stokach Zielonego Garbu i Serlicha w Kotlinie Kłodzkiej, to urokliwe miejsce, w którym wypocząć można na wiele sposobów. Jako stacja narciarska z ponad 20 km różnorodnych tras zjazdowych i wieloma szkółkami dla początkujących ceniony jest także ze względu na swój wyjątkowy mikroklimat. Tutejsze warunki przypominają panujące w Alpach, a śnieg utrzymuje się przeciętnie przez 150 dni w roku, co wraz z dodatkowym naśnieżaniem stoków w razie potrzeby gwarantuje, że przyjeżdżając tutaj na pewno skorzystamy z białego szaleństwa. To jednak nie tylko dobrze miejsce na narty, ale i cenione tereny dla trenujących kolarstwo górskie. Na bardziej wymagających trasach ćwiczą mistrzowie, znajdziemy jednak także i łatwiejsze, które problemu nie sprawią nawet dzieciom. A na piechurów czeka przebiegający tędy Główny Szlak Sudecki. Okoliczne szlaki w sezonie letnim to oczywiście również świetne miejsce do uprawiania nordic walking albo do rodzinnych krajoznawczych spacerów.

Zieleniec jest oficjalnie częścią Dusznik-Zdroju, dawniej stanowił samodzielną niewielką wioskę. Dzisiaj te dwa ośrodki – górską bazę rekreacyjną i uzdrowiskowe miasteczko – oddziela malowniczy szlak, który możemy bez problemu przejść pieszo. Po drodze warto zobaczyć rezerwat Torowisko pod Zieleńcem. Rosnące tutaj karłowate brzozy, sosny błotne, rosiczki i inne krzewinki i drzewa to przede wszystkim gatunki typowe dla syberyjskiej tundry, w tym miejscu natomiast występujące endemicznie, jako pozostałość chłodniejszego klimatu epoki lodowcowej sprzed prawie dziesięciu tysięcy lat. Oprócz pięknych przyrodniczo i krajobrazowych terenów, warto zobaczyć również same Duszniki. Miasteczko ma zachowany od czasów średniowiecza układ ulic starówki, z kilkusetletnimi kamieniczkami, wieloma śladami historii, pomnikami. W Parku Zdrojowym stoi dworek, już wtedy pełniący rolę miejscowego centrum kulturalnego, w którym koncertował podczas swojego pobytu Fryderyk Chopin. Niepowtarzalnym w skali Europy miejscem jest również Muzeum Papiernictwa, mieszczące się w zabytkowym młynie papierniczym z 1602, gdzie do dziś odbywa się produkcja okolicznościowych papierów oraz pokazowe warsztaty dla zwiedzających. Gdy planujemy zarezerwować noclegi, Zieliniec oraz Duszniki mają zróżnicowaną i przyjazną bazę, z przewagą małych, przytulnych pensjonatów, ale znajdziemy tutaj obiekty różnego typu. Całoroczna baza noclegowa (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,zieleniec,0.html) w tych dwóch ośrodkach zapewnia wiele miejsc, do tego dochodzą jeszcze uzdrowiskowe sanatoria. Z pewnością więc wybór jest duży, o ile tylko zadbamy o to z wyprzedzeniem przed przyjazdem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>