Sztutowo – co ciekawego w okolicy?

Samo Sztutowo nie ma zbyt wielu zabytków i śladów historycznej przeszłości, poza smutnym jej znakiem w postaci Muzeum Obozu Koncentracyjnego, jednak niedaleko od tej miejscowości znajdziemy m.in. Kąty Rybackie, Jantar, Stegnę czy Mikoszewo, gdzie możemy trafić na liczne święta i uroczystości związane z charakterem tej części Polski.

Sztutowo to wieś letniskowa położona na obszarze Żuław Wiślanych między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Oprócz muzeum KL Stutthof warto obejrzeć tu także most zwodzony na Wiśle Królewieckiej czy kościół baptystyczny wzniesiony w latach 1860–1878. Obecnie jest to obiekt, należący do rzymskokatolickiej parafii św. Wojciecha.

Historia Zalewu Wiślanego i bursztynu
Jeśli chcemy poznać historię i tradycję Zalewu Wiślanego, warto wybrać się do muzeum mu poświęconego, znajdującego się w oddalonych od Sztutowa Kątach Rybackich. Jednym z jego najcenniejszych eksponatów jest wiernie odtworzony warsztat szkutniczy rodziny Schmidtów z Łaszki – miejscowości koło Sztutowa, a także zachowany barkas – łódź żaglowa wykorzystywana dawniej do połowów ryb.

Z kolei w Stegnie, także położonej w odległości 4 kilometrów od Sztutowa, możemy odwiedzić Muzeum Bursztynu, gdzie wyeksponowane są m.in. bryły tego kruszcu, należące do założyciela i właściciela muzeum – Wojciecha Głodzika. Dla ciekawych – przybliżona została tu historia słynnej, zaginionej do dzisiaj Bursztynowej Komnaty – zrabowanej przez Niemców w czasie II wojny i pozostającej w ukryciu, budzącej fantazje i nieustanne poszukiwania.

Bursztyn jest też tematem przewodnim Muzeum Bursztynnictwa w Jantarze założonego przez pasjonatów i wielbicieli tego terenu. Znajdują się tu unikatowe ryciny, mapy, stare fotografie i oczywiście okazy bursztynu przybliżające historię jego wydobycia z Morza Bałtyckiego. Można tu także podziwiać replikę warsztatu bursztynu z XVII wieku.

Ornitolodzy i osoby amatorsko lubiące obserwować ptaki znajdą w pobliżu Sztutowa raj dla siebie – rezerwat Mewia Łacha w Mikoszewie. Liczący sobie ponad 130 hektarów rezerwat został utworzony w 1991 roku i jest miejscem lęgowym około 61 gatunków ptaków. W sumie obserwowano tutaj nawet ponad 250 gatunków ptaków. Okres lęgowy na wiosnę, a także przelotowy w środku sezonu letniego to dla obserwatorów ptactwa znakomita okazja do obejrzenia ich akrobacji powietrznych.

W samym centrum Sztutowa oraz okolicach, znajduje się zróżnicowana baza noclegowa (informacje na Meteorze), pozwalająca na znalezienie tu miejsca wypoczynku nawet dla najbardziej wymagających osób. Cały rok dostępne są kwatery prywatne, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe, a nawet całe domy do wynajęcia dla grupy znajomych, szukających odpoczynku nad morzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>