Sandomierskie uroki zapierające dech w piersi

Sandomierz to jedno z tych miast, które może pochwalić się bogatą i interesującą historią, a w połączeniu z licznymi atrakcjami dla odwiedzających i malowniczymi pejzażami stał się typowym miastem turystycznym. Dzięki zwiększającej się rokrocznie liczbie turystów tamtejsza baza noclegowa i gastronomiczna jest bardzo obszerna wiec problemów ze znalezieniem taniego i komfortowego noclegu w Sandomierzu nie ma, a miejsc gdzie dobrze i niedrogo zjemy jest naprawdę wiele. Oprócz rynku z zabytkowym ratuszem i sandomierskiego zamku jest tam jeszcze kilka ciekawych, wartych naszej uwagi miejsc.

Jednym z nich niewątpliwie jest zespół klasztorny podominikański wraz z kościołem św. Jakuba, który był pierwszym kościołem w Polsce wniesionym z cegły. Powstały w XII wieku jest dzisiaj najcenniejszym zabytkiem Sandomierza. Klasztor usytuowany jest na wzniesieniu nazywanym Wzgórzem Jakubowym, gdzie pierwotnie znajdowało się centrum miasta, przy ulicy Staromiejskiej 3. Legendarne wzgórze Salve Regina, znajdujące się w południowo – zachodniej części miasta, usypano podobno ponad stosem ciałopalnym. Na pamiątkę Konfederacji Barskiej na jego szczycie znajduję się figura z krzyżem, upiększona płaskorzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem. To nie tylko wspaniałe miejsce na długie spacery z rodziną, ale również zakątek, do którego chętnie udają się zakochani. Jeśli już jesteśmy przy spacerach to warto napisać o Wąwozie Królowej Jadwigi długim na prawie 500 metrów, który powstał w wyniku erozji skały lessowej. Bezpośrednim sąsiadem wąwozu jest Droga św. Jakuba – odtworzony fragment szlaku świętego Jakuba, która prowadzi do Hiszpanii, a dokładnie do grobu apostoła Jakuba. Popularność pielgrzymowania tą trasą stale rośnie mimo, że na wyprawę turyści wybierają się w pojedynkę lub małych grupach i trzeba ją zaplanować na własną rękę.

To powiatowe miasto położone nad Wisłą zaskoczyło nas przede wszystkim swoją gościnnością. Na pomoc miejscowych można liczyć właściwie w każdym przypadku. Prawdopodobnie zainteresowanie Sandomierzem wzrosło na skutek emitowanego w telewizji serialu „Ojciec Mateusz”, który kręcony jest właśnie tam. Kto wie, może podczas odwiedzin Sandomierza spotkamy się z odtwórcą tej roli – Arturem Żmijewskim. Zdecydowanie nie ma na co czekać z wyjazdem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>