Płocki Stary Rynek w obiektywie historii

Gdy już zmęczymy się zwiedzaniem Płocka, odwiedzaniem muzeów, kościołów, wizytą w teatrze, czy Ogrodzie Zoologicznym, możemy odpocząć na płockim Starym Rynku. Znajduje się na Starym Mieście i ma kształt prostokąta, otoczonego przez pochodzące z XVIII i XIX wieku kamienice. Aby poczuć wyjątkowość tego miejsca, warto przyjrzeć się jego historii.

Stary Rynek w średniowieczu pełnił funkcję placu targowego. W jego obrębie budowano bogate domy, sklepy, cukiernie i oberże, gdzie dyskutowano na tematy polityczne i osobiste. Niestety ze względu na to, że domy były w przeważającej części drewniane, nie mamy możliwości ich podziwiania. W 1545 i 1616 roku miały miejsce wielkie pożary, w wyniku których spłonęła cała zabudowa drewniana Starego Rynku. W XV wieku zbudowano na placu gotycki ratusz, który stał się siedzibą burmistrza, sądu wójtowskiego i miejskiej straży. Niedaleko ratusza stała szubienica, gdzie karano złoczyńców. To właśnie plac targowy był centrum życia kulturalnego, handlowego i towarzyskiego. Rozstawiali na nim swoje kramy kupcy, kuglarze zabawiali publiczność, a trupy teatralne dawały przedstawienia.

Najstarszą kamienicą jest kamienica barokowa z XVII wieku – dwupiętrowa z ozdobnym gzymsem. Do innych ważnych budynków należy klasycystyczny ratusz z pierwszej połowy XIX wieku, zaprojektowany przez Jakuba Kubickiego i Dom Darmstadt (dawny Hotel Berliński), w którym mieszkał znany pisarz niemiecki Ernst Theodor Amadeus Hoffmann. Stary Rynek nr 14, 16 i 18 to zespół budynków dawnego Zakładu Dobroczynnego Anioła Stróża. To tu przebywała i doświadczyła objawień Jezusa Miłosiernego święta Faustyna Kowalska (wikipedia / św. Faustyna Kowalska).

Od kilkunastu lat Stary Rynek uatrakcyjnia fontanna Afrodyta. W pobliżu znajdziemy idealne do spotkań z przyjaciółmi restauracje i puby. Stary Rynek pełni także kilka razy w ciągu roku funkcje sceny muzycznej czy placu targowego – tak jak w dawnych czasach. Codziennie o 12:00 i 18:00 możemy posłuchać hejnału Płocka, granego z wieży Ratusza. Na dodatek w każde południe mamy okazję obejrzenia inscenizacji pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza przez swojego ojca. Scenka również jest odgrywana na ratuszowej wieży. Ważną informacją dla turystów może być to, że w Domu Darmstadt na Starym Rynku 8 znajduje się Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna i Informacja Turystyczna. Pracownicy Organizacji i Informacji pomogą nam znaleźć kwaterę. Płock ma dobrze zorganizowaną infrastrukturę noclegową (meteor / noclegi / Płock). Jednak warto pamiętać, że w okresie, gdy turyści tłumnie odwiedzają miasto, możemy mieć problem ze znalezieniem noclegu w ostatniej chwili.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>