Skarb ze wsi Grzybowo?

Wieś Grzybowo to nadmorskie letnisko, które zostało założone w 1837 roku, chociaż niemieckie źródła wskazują na osadnictwo, które przypadło już na XIV wiek. Jako miejscowość turystyczna funkcjonuje od 1906 roku, kiedy to Ferdynand Grisser rozpoczął starania o  utworzenie kąpieliska morskiego. Po II wojnie światowej większość stałych mieszkańców letniska przeszła na prowadzenie działalności wczasowej.

Grzybowo ma imponującą ofertę pobytu chociaż samo w sobie jest uznawane jako miejsce kameralne, służące wartościowemu wypoczynkowi. Noclegi Grzybowo są kuszące dla amatorów ciszy i pokoju, a także plaży zbliżonej swym wyglądem do rajskich, położonych w najpiękniejszych zakątkach świata. W letnisku nie trzeba martwić się o wyżywienie – są tutaj liczne punkty gastronomiczne, które dbają o zaspokojenie apetytów przyjezdnych – największą furorę robią oczywiście dania z bałtyckich ryb. 

Z miejscowością jest powiązana niebywała historia, dotycząca swoistego, aczkolwiek bardzo cennego znaleziska, które miało miejsce w XIX wieku podczas wydobywania torfu. Robotnicy natrafili na złote monety, które w większości rozkradli – udało się je odzyskać. Ze zdumieniem stwierdzono, że najstarsza ze złotych monet pochodzi z czasów perskiego króla Chronos’a II (lata 591–628), pozostałe były datowane na wiek XVIII. Skarb przepadł jednak podczas II wojny światowej i do dzisiejszego dnia nikt nie wpadł na jego trop.

Jest wielce prawdopodobne, że w czasach Imperium Romanum przez letnisko przedzierali się kupcy z dalekiej Italii, którzy byli ogarnięci gorączką Złota Północy. Z pewnością nie był to szlak główny, ale jego mniejszy odłam – można przypuszczać, że kupcy ruszyli w ten rejon w poszukiwania bursztynu „w ciemno”. Szaleństwo na punkcie jantaru w rzeczy samej mogło powodować, że starożytni Rzymianie byli skłonni jeszcze więcej ryzykować i wypuszczać się poza główny szlak. Nie można potwierdzić, że miejscowość odgrywała taką rolę w dostawach bursztynu jak współczesny Jantar. Można myśleć, że jej urocze plaże wywarły ogromne wrażenie na starożytnych przybyszach i wpatrywali się oni jak zahipnotyzowani w wody Bałtyku, czekając aż morze wyrzuci z siebie złoto, po które przybyli z daleka. Podczas pobytu warto poszukać takiego skarbu, być może przy odrobinie szczęścia do domu powrócicie ze znalezionym na plaży bursztynem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>