Po przygodę do Krościenka nad Dunajcem

Krościenko nad Dunajcem to miejsce często odwiedzane podczas wycieczek w Pieniny. Z racji bardzo bliskiego położenia w stosunku do większości szlaków turystycznych stanowi swoistą bazę wypadową. To właśnie tutaj zatrzymuje się większość turystów, wybierających się na górskie szlaki. Umożliwiają to niedrogie i łatwo dostępne dla każdego noclegi, Krościenko bowiem ma bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Poza różnorodnymi możliwościami noclegowymi (polecamy szukać na meteor-turystyka.pl) Krościenko samo w sobie jest pięknym miasteczkiem, które codziennie odwiedzane jest przez wielu turystów z całej Polski.

Główną atrakcją tej malowniczej miejscowości jest możliwość spływu Dunajcem na tratwie. Oczywiście nie jest to rozrywka dla każdego, a jedynie dla osób lubiących przygody i mocne wrażenia. Dunajec jest rzeką niezwykle wartką i niespokojną, ma wiele zakoli, kamiennych uskoków i jest bardzo wymagająca rzeką, toteż spływ po niej jest niezapomnianym przeżyciem. Inną ciekawą atrakcją jest Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego, będące prawdziwym źródłem wiedzy na temat regionu i tutejszej przyrody. Krościenko jest położone jakby w samym środku drogi do większości najciekawszych miejsc regionu. Bardzo niedaleko znajduje się szlak turystyczny wiodący na najwyższy szczyt Pienin – Trzy Korony. Dosyć blisko jest również do Jeziora Czorsztyńskiego (zobacz na wikipedia.org), znanego za sprawą słynnych zamków górujących nad okolicą.

Będąc w Krościenku nad Dunajcem warto przespacerować się po rynku i obejrzeć stare, zabytkowe zabudowania z IX wieku. Cennym zabytkiem jest też Kościół Wszystkich Świętych. Ciekawostką tego regionu są liczne wotywne kapliczki, poustawianych na obrzeżach miasteczka. Warto je zobaczyć, choć policzyć ich z pewnością nam się nie uda. W Krościenku nad Dunajcem działa nieprzerwanie od wielu lat zespół Pieniny. Jak nietrudno się domyślić, jego członkami są rdzenni górale z okolic Krościenka. Muzyka, którą grają, jest silnie zakorzeniona w tradycyjnym folklorze regionu. Tradycyjne są też kolorowe stroje ludowe, w które ubrani są wszyscy członkowie zespołu. Warto posłuchać muzyki w ich wykonaniu, ponieważ jest ona absolutnie wyjątkowa i robi ogromne wrażenie. Krościenko nad Dunajcem, mimo że niewielkie, jest doskonale znane turystom z całej Polski i nie tylko. Warto tutaj przyjechać, wypocząć, odetchnąć świeżym, górskim powietrzem i poczuć zastrzyk adrenaliny. Taki urlop zostaje w pamięci na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>