Częstochowa – kilka informacji

Czas spędzony w Częstochowie na pewno nie będzie straconym. Jednak, by tak było zdecydujmy się zarezerwować nocleg w Częstochowie odpowiednio wcześniej, wybierając z dostępnej oferty bazy noclegowej dostępnej dla turystów i gości []. Miasto położone na skraju Wyżyny Krakowskiej stanowi cel pielgrzymkowy. Okolice Częstochowy natomiast uznawane są za miejsca bazy wypadowej w piękne tereny jurajskie, które pozwolą aktywnie spędzić czas miłośnikom wspinaczki czy spacerów terenowych. Z pewnością okoliczne zamki, popularny Szlak Orlich Gniazd i liczne skałki na tym terenie znajdą swoich amatorów, by w rejonie Częstochowy zdecydować się na wypoczynek.

Pierwsze wzmianki o Częstochowie pochodzą z XIII wieku. W okolicy rozwinięte były kopalnictwo i hutnictwo tzw. dymarki rud żelaza. Lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku spowodowały likwidację górnictwa tego rejonu z powodu wyczerpania się złóż. Miasto pozostało centrum pielgrzymkowym, którego tradycja sięga czasów jego założenia.

W 1655 roku twierdza Jasna Góra stawiła skuteczny opór podczas oblężenia wojsk szwedzkich. Słynny „Potop” Henryka Sienkiewicza odnosi się do tych wydarzeń, które miały wpływ na dzieje państwa polskiego. Klasztor na Jasnej Górze to nie tylko dzieje historyczne, moralne czy polityczne. W murach fortecznych klasztoru zgromadzono ważne dla Polski pamiątki, świadectwa dziedzictwa kulturowego Polski. Sprowadzenie cudownego obrazu do Częstochowy spowodowało, że Jasna Góra stała się miejscem pielgrzymkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>