Co warto zobaczyć w Żywcu?

Żywiec – wielu z nas kojarzy się on tylko z nazwą piwa, tymczasem jest to również nazwa pięknego miasta położonego na południu Polski, w województwie śląskim. Warto tu powiedzieć, że miasto to zdecydowanie nie słynie tylko i wyłącznie z piwa. Znajduje się tu szereg ciekawych zabytków, piękny rynek, możliwość wyjścia w góry i wiele innych atrakcji. Czy warto zatem tam pojechać? Oczywiście, że tak. A co zobaczyć?

Przede wszystkim należy koniecznie zobaczyć rynek – znajduje się nad nim zabytkowy, piękny ratusz oraz wiele równie ślicznych kamieniczek. Dodatkowo w jednym z narożników znajduje się także czterokondygnacyjna kamienna dzwonnica pochodząca z XVIII wieku, którą zwieńcza dach w kształcie ostrosłupa. Stosunkowo niedawno postawiono tam również pomnik Jana Pawła II. Nie można także zapomnieć, że to właśnie na rynku znajdują się stoiska i stragany z lokalnymi wyrobami – są to zarówno wyśmienite kulinaria, jak i moc przeróżnych tkanin i wyrobów rękodzielniczych. Kolejnym ciekawym zabytkiem jest katedra NMP. Dlaczego? Oczywiście sama katedra jest warta zobaczenia, jednak jej prawdziwym skarbem jest polichromowana gotycka płaskorzeźba przedstawiająca scenę Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Będąc w Żywcu należy również koniecznie wybrać się do tutejszego Starego Zamku należącego niegdyś do rodziny Komorowskich – dzisiaj zaś do Urzędu Miasta, które postanowiło otworzyć tam wspaniałe Muzeum Miejskie. Stary Zamek zachwyca przede wszystkim wspaniałym, renesansowym dziedzińcem z arkadami. Wewnątrz zaś z czasów dawnej świetności pozostały gotyckie i barokowe portale oraz renesansowe malowidła ścienne i polichromie. Następnym, obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Żywca jest Park Zamkowy, będący niegdyś ogrodem Nowego Zamku. Jest on utrzymany w nietypowym stylu – tzn. we włoskim. Można go ponadto podzielić na dwie części – jedna z nich jest bardziej zabudowana i znajduje się tam słynny Domek Chiński, natomiast na drugiej rozciąga się wspaniała polana widokowa oraz okrągły basen z fontanną, pergole i półkoliste rozarium. Oczywiście jest jeszcze i Nowy Zamek utrzymany w stylu neoklasycznym, należący początkowo do Wielopolskich, a następnie do Habsburgów. Warto go  także zwiedzić.

Jak widać – zwiedzania jest dużo. A zabytki przedstawione wyżej to tylko malutka część wszystkich atrakcji Żywca. Ponadto znajduje się tam również słynne Muzeum Browara, szlaki idące w Beskid oraz Jezioro Żywieckie (https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_Żywieckie). Podsumowując, Żywiec to miejsce, w którym należy obowiązkowo spędzić choć dwa dni. A co z noclegiem? Tym się nie musimy martwić. Żywiec posiada rozbudowaną bazę noclegową () – od pensjonatów po willowe apartamenty. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>