Ciekawe miejsca w Piszu

Pisz jest przepięknym miastem województwa warmińsko-mazurskiego. Leży w północno-wschodniej części kraju. Położenie miasta sprawia, że jest ono niesamowicie atrakcyjne pod względem turystycznym. Znajduje się tu jezioro Roś oraz wypływająca z niego rzeka Pisa. Otoczenie Puszczą Piską sprawia, że jest to idealne miejsce dla miłośników przyrody.

Planując wakacyjny wyjazd warto wybrać właśnie tę miejscowość. Dostępna jest tu baza noclegowa spełniająca wszelkie standardy. Można wynająć nie tylko wygodne, ale też niedrogie noclegi. Pisz jest idealnym miejscem dla osób, które chciałyby zarówno wypocząć, jak i zwiedzić to wspaniałe miasto.

Co zatem warto zobaczyć w tej malowniczej miejscowości? Będąc w Piszu warto wybrać się nad rzekę. Pisa jest dopływem Narwi. Leży w dorzeczu Wisły. Wpływa do systemu Wielkich Jezior Mazurskich. Jej początek znajduje się w jeziorze Roś. Przebiega przez Puszczę Piską. Tam powstają prawe dopływy: Barłoga, Rybnica Rudna, a także Kanał Turośl. Z lewej strony znajdują się Szparka, Pisza Woda, Bogumiłka, Wincenta oraz Skroda. Pisa jest to jedyna rzeka, która na całej długości płynie w kierunku południowym. Istnieje możliwość przepłynięcia kajakiem do Nowogrodu. Spływ trwa przeważnie 2-3 dni.

Ciekawym miejscem są również tereny nad Jeziorem Roś. Znajduje się tam kąpielisko. Warto wybrać się nad jezioro, gdy pogoda dopisuje. Kąpielisko należy do Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piszu. Wydzielone są tam strefy. Pierwsza z nich obejmuje obszar przeznaczony przede wszystkim dla osób, które potrafią pływać. Druga zalecana jest dla osób, które dopiero uczą się pływania. Jest tam także strefa przeznaczona szczególnie dla małych dzieci. Kąpielisko posiada pomosty. Istnieje również możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego.

Należy pamiętać, że miasto Pisz wiąże się nie tylko z malowniczymi widokami, ale też z ciekawą historią. Znajduje się tam Muzeum Ziemi Piskiej. Inicjatorem było Towarzystwo Miłośników Ziemi Piskiej. Powstało w 1969 roku. Można tam zobaczyć przede wszystkim kolekcję flory i fauny, która występuje w Puszczy Piskiej. Znajdują się tam również pamiątki archeologiczne, etnograficzne oraz historyczne. Zbiory muzeum obejmują przykłady piśmiennictwa mazurskiego z XVIII wieku, stare fotografie, które przedstawiają krajobrazy w Piszu oraz książki stworzone w drukarni staroobrzędowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>