Atrakcje Lichenia – ciepłe jeziorko

Wielu z turystów przyjeżdżających na urlop do Wielkopolski zahacza o Licheń, aby zwiedzić znane sanktuarium maryjne. Wprawdzie ogromna bazylika z cudownym wizerunkiem stanowi największą atrakcję tej miejscowości, ale warto wiedzieć, że znajduje się tam również urokliwe jeziorko, nad którym z powodzeniem można wypoczywać i plażować, a nawet wykąpać się w całkiem ciepłej wodzie. Z uwagi na świetne położenie akwenu i bliskość ciekawej przyrody, Licheń to również kurort dla spragnionych wypoczynku na łonie natury. Wody tego akwenu wykorzystuje się do chłodzenia elektrowni Konin Pątnów, a gorąca woda wraca kanałem do zbiornika. Dzięki temu jeziorko bywa nawet o parę stopni cieplejsze od innych tego typu oczek, w związku z czym wiele osób przyjeżdża tu, aby kąpać się w nagrzanej wodzie.

Jezioro Licheńskie łączy się z jeziorem Pątnowskim, wspólnie z nim tworząc system wodny wykorzystywany podczas pracy elektrowni. To ciekawe rozwiązanie pozwala jednocześnie na poprawę wydajności generatora i podniesienie atrakcyjności wypoczynkowej zbiornika. Nieopodal akwenu zlokalizowano duży hotel Atut, który zapewnia swoim gościom ogromną salę konferencyjną. Niekiedy odbywają się tam imprezy i spotkania firmowe, ale zazwyczaj ośrodek podejmuje pielgrzymów, którzy przybywają do licheńskiego sanktuarium, aby zobaczyć znany obraz maryjny. Jeśli ktoś chce spędzić tam parę dni, warto zawczasu zarezerwować sobie miejsce, gdyż w sezonie bywa z tym różnie. Znad wody świetnie widać wieżę bazyliki, przypominającą gościom o największej atrakcji miasta.

Jeśli przyjechało się na dłużej do Lichenia, to warto oddalić się nieco od świątyni i przejść parę szlaków turystycznych, które wyznaczono w okolicy. Te świetnie oznakowane trasy prowadzą przez najciekawsze zakątki regionu, wiodąc nad oczkami wodnymi, przecinając malownicze wioski i prowadząc przez czysty i gęsty las, pełen ptactwa i ciekawych roślin. Dzięki zaprawie w chodzeniu, pielgrzymi bez problemu przejdą również trasy widokowe wyznaczone w okolicach świątyni.

Wielu pątników spędza tu noclegi (meteor-turystyka.pl/noclegi,lichen-stary,0.html), Licheń jest bowiem miastem, które trudno obejrzeć w jeden dzień. Podczas pobytu w tym miejscu warto więc również wypocząć nad jeziorkiem, które szczyci się szczególnie ciepłą wodą oraz pospacerować po tamtejszych lasach, korzystając z wyjątkowo czystego powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>