Atrakcje Darłowa – co zobaczyć?

Wyjazd na urlop wiąże się z wyborem w jaki sposób chcemy go spędzić, czy stawiamy na wypoczynek i nie obchodzi nas nic prócz wygodnego miejsca noclegowego i basenu przy hotelu na zmianę z plażą. Czy jednak chcemy coś zobaczyć, poznać miasto, jego historię i najciekawsze miejsca. Wyjeżdżając do Darłowa powinniśmy się po części spodziewać, co możemy zobaczyć. Jak na każde miasto nadmorskie przystało mamy tutaj „komplet” atrakcji, czyli stare miasto, plaże i ratusz. To jest coś, co spotkamy prawie wszędzie.
Jednak, czy Darłowo zaoferuje nam coś „extra”? Czy może jednak po obejrzeniu podstawowych rzeczy musimy wracać do bazy noclegowej i szukać rozrywek sami? Zdecydowanie to pierwsze.

Od czego zacząć? Może chronologicznie? Jeżeli chcemy oglądać miejsca ważne pod względem historycznym, to podróż, a raczej spacer powinniśmy rozpocząć od Zamku Książąt Pomorskich. Został on wzniesiony w XIV wieku.  Podobnie jak większość darłowskich obiektów architektonicznych, zamek był modernizowany i z właściciela na właściciela stale rozbudowywany. Na początku styl zamku był toporny i typowy dla gotyki, i wczesnego średniowiecza. Małe okna, praktycznie zero zdobień i kwadratowy plan z urozmaiceniem w postaci wieży wartowniczej, której wysokość to ponad 20 metrów. Późniejsze rozbudowy i urozmaicenia stworzyły z zamku mieszankę stylów, która jest dość ciekawa i inspirująca. Obecnie budynek zamku jest zaadaptowany pod muzeum.

Następnym obiektem wartym obejrzenia jest Kamienna Brama – jedna z wielu bram wjazdowych do Darłowa, które niegdyś w całości było otoczone murem obronnym. W mieście jest kilka pięknych kościołów w większości stworzonych w stylu barokowym. Kościół Mariacki kilkukrotnie w swojej historii był trawiony przez pożary. Teraz w jego podziemiach znajdują się grobowce polskich władców. Kiedy jesteśmy w pobliżu warto obejrzeć pomnik rybaka – symbol miasta. Jest on wykonany w formie fontanny, w której znajdują się informacje o mieście i jego nietypowej, niełatwej historii. Bardzo ciekawą atrakcją są tramwaje wodne, które dają możliwość przepłynięcia się do pobliskiej miejscowości – Darłówka.

Darłowo nie jest typowym kurortem, jest to co prawda ośrodek turystyczny z typowymi dla takiego miejsca usługami i infrastrukturą. Jednak bardziej stawia on na swój wymiar historyczny. To przyciąga wczasowiczów szukających nieco bardziej refleksyjnego i spokojnego wypoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>